Availability: In Stock

Personaliteti Neurotik i Kohës Sonë

Autor: Karen Horney
SKU: 9789951826167

1,400L

“Personaliteti Neurotik i Kohës Sonë” nga Karen Horney, përshkruan teoritë e saj për neurozat. Në 15 kapituj që përbëhen nga 290 faqe, ajo mbulon tema të tilla si “ndërlikimet kulturore dhe psikologjike të neurozave”, “ankthi dhe armiqësia”, “struktura bazë e neurozave”, “kërkimi për pushtet, prestigj dhe zotërim”, “faji neurotik”, “ndjenjat”, “kultura dhe neuroza” dhe të tjera.

Category: Tag:

Përshkrim

Ankthi themelor

Për Horney, ankthi themelor është kur një person ndihet i pashpresë ose i izoluar për shkak të rritjes nga prindër emocionalisht të neglizhuar. Ky është një shembull i shkëlqyer se si ajo besonte se mjediset ndikojnë në personalitetet tona. Ajo besonte se si rezultat i këtyre mjediseve të neglizhuara, disa të rritur zhvillojnë ankth bazë kur rriten. Ankthi është një nga mënyrat kryesore që manifestohen neurozat nëse nuk plotësohen nevojat bazë. Të gjithë njerëzit kanë nevoja themelore, të tilla si të jenë të dashur ose të dëshiruar. Nëse njerëzit nuk mendojnë se këto nevoja po plotësohen, ata mund të përjetojnë stres dhe ankth ekstrem.

Shembull i ankthit neurotik

Ky ankth themelor njihet edhe si ankthi neurotik dhe çon në zhvillimin e neurozave. Për shembull, të gjithë njerëzit kanë një nevojë themelore për t’u ndjerë të dashur ose të kërkuar nga shoqëria. Kjo gjë i bën njerëzit të ndihen mirë kur marrin siguri se janë të kërkuar dhe vlerësuar. Megjithatë, disa njerëz bëhen të fiksuar me këtë siguri. Ata ndërtojnë të gjithë vetëvlerësimin e tyre mbi të. Kjo mund të çojë në ankth neurotik, ku njeriu vazhdimisht do të kërkojë siguri në një pikë jo të shëndetshme për t’u ndjerë i vlefshëm. Kjo nevojë për t’u ndjerë i dëshiruar do të bëhej më pas një nevojë neurotike.

Informacion shtesë

Autori

Gjuha

Nr i faqeve

218

Shtëpia botuese

Shkrimtarët

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Personaliteti Neurotik i Kohës Sonë”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *