Availability: In Stock

Vetem nje nate Markovic

SKU: 9789928063908

1,400L

Ky roman është si një këngë dashurie që i reziston tradhëtisë dhe distancës, i domosdoshëm si frymëmarrja që të magjeps me magjinë e prozës, ironisë dhe sensualitetit…

Kategoria: ,

Përshkrim

Izrael, fundi i viteve 1940.

Duke ikur nga rrënojat e Evropës, të mbijetuarit e tmerreve të Shoahut mbërrijnë për të marrë kontrollin e ekzistencës së tyre. Markoviçi, një i ri pa ndonjë cilësi të veçantë, jeton në një koloni, të menaxhuar nga një organizatë që lufton për krijimin e shtetit të Izraelit.

Jeta e tij mer rrjedhë tjetër, kur, për të ndihmuar një mik që t’i shpëtojë tmerreve të luftës, dërgohet në Evropë, ku takon gruan e tij të ardhshme, por të përkohshme. Ai duhej të martohej me një grua hebreje për ta shpëtuar atë nga përndjekja e naziztëve.

Në një fshat të vogël, ku të gjithë e njohin njëri-tjetrin, historitë e Markoviçit dhe Zeevit, ndërthuren me ato të personazheve të tjerë, nën ritmin e ndjenjave, parfumeve dhe luftës.

PERSHTYPJE

“I shkruar me një frymë origjinale dhe gati gati surreal… Romani karakterizohet nga një stil i zhdërvjelltë dhe personazhet me tipare alegorike duken të pazakontë, por absolutisht magjepsës si në forcën e karakterit ashtu edhe në brishtësinë e tyre.”

– Juria e çmimit Adei-Wizo

“Gundar-Goshen u jep zë zemrave të thyera nga historia, dëshirat dhe fati i tyre. Ky roman është një rrëfenjë sentimentale për të gjithë ata burra anonimë, të cilët, sakrifi kuan shumë për ndërtimin e shtetit të tyre”.

– Le Monde des Livres

Informacion shtesë

Autori

Gjuha

Nr i faqeve

486

Shtëpia botuese

Shkrimtarët

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “Vetem nje nate Markovic”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *