Availability: In Stock

Mendimi i bardhe

Autor: Lilian Thuram
SKU: 9789928325310

1,200L

Ky libër tregon historinë e mendimit të bardhë, origjinën dhe funksionimin e tij, mënyrën se si ai përçan, si është përhapur nëpër botë aq sa sot është bërë universal, ka depërtuar deri në ajrin që thithim.

Category: Tag:

Përshkrim

Çfarë është të jesh i bardhë?

Më tepër se ngjyrë lëkure, a nuk është ngjyrë mendimi?

Cilët janë ata që e kanë shpikur dhe përse?

Prej shekujsh, mendimi i bardhë është normë, fosilizim i hierarkive, skemave të dominimit, të zakoneve që na janë imponuar. Ai u tregon të bardhëve dhe jo të bardhëve se çfarë duhet të bëjnë, se cili është vendi i tyre.

Ashtu si pushteti i gjatë i burrave mbi gratë, ai është rrënjosur thellë në mendësitë tona dhe vepron në jetën e përditshme.

Vetëm vënia e tij në pikëpyetje do të bëjë të mundur të ecet përpara për të kaluar në tjetër gjë. Nuk bëhet fjalë për t’u ndier fajtor, as për të akuzuar, por për të kuptuar mekanizmat në fuqi, për t’u ndërgjegjësuar me qëllim ndërtimin e solidariteteve të reja.

Informacion shtesë

Autori

Gjuha

Nr i faqeve

345

Shtëpia botuese

Shkrimtarët

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Mendimi i bardhe”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *