Availability: In Stock

Martesa e Kadmit dhe Harmonisë

SKU: 9789928373021

1,500L

Martesa Kadmit dhe Harmonisë është një libër pa dyte letërsinë moderne. Teksa vendos një lidhje shtrihet nga Metamorfozat Ovidit deri tek Homeri, Calasso rishqyrton nga para boten mitologjisë greke, duke shpërbëre dhe rindërtuar përsëri atë përpara syve tanë.

Përshkrim

Nga bashkimi Uranit me Gjean deri tek vdekja Odiseut, shënon edhe fundin epokës heroike, Calasso rrëfen, me mjeshtëri dhe zë sigurt, këtë histori që vjen para Historisë.

Martesa Kadmit dhe Harmonisë do jetë ngjarja fundit, gostia fundit, në cilën zotat dhe njerëzit ulen rrotull njëjtës tryezë. Dhurata lamtumirës Kadmi jep vdekatarëve është alfabeti: kështu merr fund mitologjia dhe fillon historia dhe poezia, domethënë bota siç njohim sot.

Mirëpo miti nuk vdes; është gjallë dhe fuqishëm sot, njëlloj si kohën Homerit. Calasso rikujton lexuesit bashkëkohor një mësim vyer për çdo epokë: “Këto gjëra nuk kanë ndodhur kurrë, por ato janë gjithmonë.”

Informacion shtesë

Autori

Gjuha

Nr i faqeve

442

Shtëpia botuese

Shkrimtarët

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Martesa e Kadmit dhe Harmonisë”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *