Availability: In Stock

Ëndërr në Pallatin e Kuq, vol. 2, Cao Xueqin

Autor: Cao Xueqin
SKU: 978-9928-292-72-8

1,500L

Një komunitet i madh matriarkal ku enden vasha fatlume ose të pafata, shërbëtore ose zonja, gra ose konkubina. Një atmosferë e rrallë në të cilën luhaten personazhe të lumtura ose të trishtuara, mes shfaqjesh dhe gjëegjëzash, vizitash te perandori dhe në kultet e rafinuara fetare.

Category:

Përshkrim

Libri “Ëndërr në Pallatin e Kuq”, i njohur edhe si “Historia e Gurit”, është një nga romanet më të mëdha të letërsisë kineze.

Një komunitet i madh matriarkal ku enden vasha fatlume ose të pafata, shërbëtore ose zonja, gra ose konkubina. Një atmosferë e rrallë në të cilën luhaten personazhe të lumtura ose të trishtuara, mes shfaqjesh dhe gjëegjëzash, vizitash te perandori dhe në kultet e rafinuara fetare. Sidoqoftë, lexuesi i huaj zbulon, i habitur, realitetin e një shoqërie komplekse, të mbajtur në fre nga burokracia, që i nënshtrohet një kodi nderi të ngurtë, të lidhur me zakone të pandryshueshme, të destinuara për të shkaktuar vuajtje.

Informacion shtesë

Autori

Gjuha

Nr i faqeve

924

Shtëpia botuese

Shkrimtarët

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Ëndërr në Pallatin e Kuq, vol. 2, Cao Xueqin”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *