Availability: In Stock

Artistja e kenase

Autor: Alka Joshi
SKU: 9789928085085

1,400L

Plot jetë dhe tërheqës, në portretizimin e betejës së një gruaje për vetëpërmbushje, në një shoqëri që lëkundet mes tradicionales dhe modernes, libri “Artistja e kënasë” hap një derë drejt një bote sa të harlisur e magjepsëse, aq edhe të zymtë e mizore.

Përshkrim

Pasi arratiset nga një martesë me mblesëri dhe e dhunshme, shtatëmbëdhjetëvjeçarja Lakshmi largohet nga fshati i prapambetur i viteve 1950 drejt qytetit plot gjallëri të Xhaipurit. Atje, bëhet artiste e kënasë dhe njeri i besuar, e kërkuar së tepërmi nga gratë e pasura të shtresës së lartë. Por, megjithëse i besohen të fshehtat e pasanikëve, kurrë nuk mund t’ua zbulojë atyre të fshehtat e veta…

E njohur për vizatimet origjinale dhe këshillat e urta, Lakshmi duhet të veprojë me kujdes për të shmangur thashethemet ziliqare që mund t’i shkatërrojnë emrin e mirë dhe jetesën. Ndërkohë që ndjek ëndrrën për një jetë të pavarur, një ditë befasohet kur ndeshet me burrin, i cili e gjen pas aq shumë vitesh, i ndjekur nga një vajzë e vogël plot gjallëri – një motër që Lakshmi nuk e dinte që e kishte. Papritur, maturia që e kishte kultivuar me aq kujdes, i kërcënohet. Megjithatë, ajo këmbëngul, duke përfituar nga talenti dhe duke ndihmuar njerëzit që e rrethojnë.

REVIEWS

“Romani i Alka Joshit është i mahnitshëm dhe i paharrueshëm… Lexojeni me ngadalë këtë libër dhe shijojeni: Çdo faqe është e pasur me kënaqësi të stërholluara për mendjen dhe zemrën.”

– Anita Amirrezvani, autore e “Gjaku i luleve” dhe “Njësoj si dielli”

“Një rrëfim që të ngre peshë dhe zbulon forcën e familjes.

– LIBRARY JOURNAL

Informacion shtesë

Autori

Gjuha

Nr i faqeve

360

Shtëpia botuese

Shkrimtarët

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Artistja e kenase”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *