Availability: In Stock

Akili

SKU: 09877

700L

…Në «Akili»-n përshkruhen, me nji zotësì të rallë: intrigat, ambicjet, veset, smira e egoizmi. Akili asht trimi i çartun – si i thonë nji fjalës – qet zjarm e shkëndija kah lufton: asht trim me fletë. Ka virtyte të mëdhà por edhe passione të mëdhà. Me nji fjalë: asht personifikimi i gjallë i idealit ma kryesuer i rracës greke: shquarja dhe superioriteti individual.>> Pra me Akilin ka dashtë të na japij nji tragjedì sofokliane në të cilën zotnon thjeshtësia e ndjenjavet….Jup Kastrati…Haxhiademi frymzue prej tragjedive Greke të vjetër na ep vepra që i lexon vetëm nji pjesë e zgjedhun. Shkruen si «Ulisi» «Akili», «Aleksandri», «Diomedi»; vashdon me dram historik si: «Pirrua» dhe «Skenderbeu»>. Haxhiademi punon tragjedina me shembëlltyr të klasikve grek e na ep edhe ndonjë vepër dramatike historike shqiptare…Muhamet Bala

Kategoria: ,

Informacion shtesë

Autori

Gjuha

Nr i faqeve

108

Shtëpia botuese

Shkrimtarët

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Akili”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *