Availability: In Stock

VITAMINAT DHE MINERALET NË FRUTA DHE PERIME

SKU: 978-9928-804525

750L

Libri:”Vitaminat dhe Mineralet në fruta dhe perime”,botim i parë është pritur shumë
mirë nga lexuesit.Duke u bazuar në kërkesat e shumta që kam marrë nga dashamirësit
dhe lexuesit e këtij librit po bëjme ribotimin e tij.Në këtë ribotimin janë marrë parasysh
edhe studimet e reja që janë botuar gjatë këtyre viteve të fundit mbi rëndësinë e
marrjes të vitaminave dhe mineraleve në fruta dhe perime dhe rolin e tyre në mbrojtjen
e shendetin të njeriut nga sëmundjet e ndryshme.Por në këtë botim janë marrë
parasysh edhe mendimet dhe vrejtjet e lexuesve dhe dietologve në fushën e të
ushqyerit.

Category:

Përshkrim

Në këtë libër jepen qartë se në cilat fruta dhe perime,gjenden vlerat më të larta të
vitaminave dhe mineraleve ju tregone se cilat jane,vlerat normale të vitaminave dhe
mineraleve që duhet të merren në dietën ditore.Por, për t’i ardhur në ndihmë lexuesit
janë dhënë edhe efektet e dëmshme që shkakton marrja e vitaminave dhe mineraleve
mbi vlerat normale te lejuera.
Në këto kushte mënyra më e mirë për t’i parandaluar dhe për t’u mbrojtur nga këto
sëmundje është:
Se pari:Të mësojmë se nga cilat perime,fruta dhe ushqime natyrale mund të marrim
vlerat normale te vitaminave dhe mineraleve, dhe lëndeve të tjera ushqyese, të cilat
jepen shumë qartë e thjeshtë në këtë libër.
Se dyti:Të tregohet kujdes i veçantë gjatë zgjedhjes së dietës ditore në të cilën duhet
të përfshihen patjetër, perimet dhe frutat e fresketa,vajrat bimore si vaji i ullirit, i misrit, i
lulediellit,prodhimet e detit,në llojshmëri sa më të madhe në mënyrë që të plotësojnë
nevojat ditore të organizmit me karbohidrate, yndyrna, proteina vitamina, minerale dhe
ujë duke patur si baze gjithëmone standartet e shkencës së ushqimit.

Informacion shtesë

Autori

Gjuha

Nr i faqeve

100

Shtëpia botuese

Shkrimtarët

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “VITAMINAT DHE MINERALET NË FRUTA DHE PERIME”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *