Availability: In Stock

Spare – në hije

Autor: Prince Harry
SKU: 9789928036018

1,500L

Menjëherë pasi është botuar në anglisht, vetëm pak javë më pas, shtëpia botuese “Uegen” sjell në shqip autobiografinë që është kthyer në bestseller-i i momentit në të gjithë botën. Për herë të parë, Princ Herri tregon historinë e tij, duke përshkruar udhëtimin me ndershmëri të vërtetë, të patundur. Një botim historik, plot dije, zbulesë, vetë-ekzaminim dhe mençuri të fituar me vështirësi, lidhur ngushtë me fuqinë e përjetshme të dashurisë mbi pikëllimin. Pas datës 6 mars, libri vjen në duart e lexuesve

Përshkrim

Një prej imazheve më të zjarrta të shekullit të njëzetë: dy djem të rinj, dy princa, duke ecur pas arkivolit të së ëmës, ndërsa bota i shikonte me pikëllim dhe tmerr.

Ndërsa Princeshë Diana u shtri për të pushuar, miliarda njerëz pyesnin veten se çfarë duhet të mendojnë dhe ndiejnë Princi Uilliam dhe Princ Herri dhe, si do të shkonte jeta e tyre që prej atij çasti. Për Herrin, historia është si vijon: Para se të humbiste nënën, princi dymbëdhjetë vjeçar Herri njihej si i shkujdesur, zëvendësuesi fatlum i trashëgimtarit më serioz. Dhimbja ndryshoi gjithçka. Ai luftoi në shkollë, luftoi me zemërimin, vetminë dhe, për shkak se fajësoi shtypin për vdekjen e nënës, luftoi të pranonte faktin se jeta e tij ndodhej në qendër të vëmendjes.

Në moshën njëzetenjë vjeçare, iu bashkua ushtrisë britanike. Disiplina i dha strukturë dhe dy turne luftarakë e bënë hero në atdhe. Por shpejt u ndje më i humbur se kurrë, duke vuajtur nga stresi post-traumatik dhe i prirur ndaj sulmeve gjymtuese të panikut. Mbi të gjitha, s’mund të gjente dashurinë e vërtetë. Më pas, njohu Meganin. Bota u përfshi nga romanca kinematografike e çiftit dhe u gëzua me dasmën e tyre, si në përralla. Por që në fillim, Herri dhe Megani ranë pre e shtypit, iu nënshtruan valëve të abuzimit, racizmit dhe gënjeshtrave. Duke parë gruan të vuajë, sigurinë dhe shëndetin e tyre mendor në rrezik, Herri s’pa asnjë mënyrë tjetër për të parandaluar përsëritjen e historisë tragjike, veçse të ikte nga vendi i tij amë.

Informacion shtesë

Autori

Gjuha

Nr i faqeve

420

Shtëpia botuese

Shkrimtarët

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “Spare – në hije”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *