Availability: In Stock

Nje histori e permbledhur e Shqiperise

SKU: 9789951281263

2,000L

Nje histori e përmbledhur e Shqiperise paraqet historinë e Shqipërisë dhe popullit te saj, brenda kontekstit të tyre ballkanik dhe evropian. Kjo përmbledhje tregon udhëtimin e vendit nga e kaluara e tij e lashtë, ende e mbështjellë me mistere dhe polemika, përmes tranzicionit të vështirë nga një formé veçanërisht brutale e komunizmit ne nje forme demokracie dhe ekonomie tregu në zhvillim.

Përshkrim

Bernd Fischer dhe Oliver Schmitt sfidojnë disa nga tregimet tradicionale në lidhje me origjinën e shqiptarëve dhe marrëdhëniet midis shqiptarëve dhe fqinjëve të tyre ballkanikë.Kjo histori autoritative dhe e përditësuar me një vëllim analizon zhvillimet politike, sociale, ekonomike dhe kulturore që çuan në krijimin e shtetit shqiptar dhe të kombit modern, si dhe përvojën më të fundit të Shqipërisë me autoritarizmin, luften, dhe komunizmit.Ajo kontribuon shumë në kuptimin tonë të sfidave me te cilat përballen shqiptarët bashkëkohorë, si dhe çështjet me të cilat përballet rajoni në tërësi, ndërsa përpiqet të përballet me një nga çështjet e fundit të rëndësishme etnike në Ballkan.

Informacion shtesë

Autori

Gjuha

Nr i faqeve

301

Shtëpia botuese

Shkrimtarët

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Nje histori e permbledhur e Shqiperise”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *