Availability: In Stock

Letërsia naziste në Amerikë

SKU: 10221

1,000L

“Letërsia naziste në Amerikë” është një enciklopedi biografike e gjithë shkrimtarëve të kontinentit amerikan, nga Kili në Kanada, në shekujt XX-XXI, të cilët shkrimtarë, për një arsye a tjetrën, përqafuan idetë dhe kauzat e ekstremit të djathtë. Është ngërthyer një spektër jashtëzakonisht i gjerë përvojash jetësore në këtë kaleidoskop personazhesh, veprash, shoqërish sekrete ose jo, shtëpish botuese të njohura apo të nëndheshme, organesh shtypi, sektesh e grupimesh gjithëfarësoj. Në thelb është orvatja e autorit për të zhvarrosur një të fshehtë, një figurë të mugët dhe shumëfytyrëshe, diçka mes fëmijës dhe përbindëshit: njeriun e kohës sonë. “Letërsia…” është vepra e parë që tërhoqi vëmendjen e publikut ndaj një figure madhore të letërsisë botërore. Brenda pak vitesh, nga Bolaño do të vinin me radhë një seri veprash që sot zënë vend në rreshtin e parë të shkrimtarisë: përmbledhja me tregime “Thirrje telefonike”, romanet “Ylli i largët”, “

Category:

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “Letërsia naziste në Amerikë”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *