Availability: In Stock

Gotthold Ephraim Lessing

Autor: Emilia Galoti
SKU: 9789928164698

567L

Në tragjedinë e tij “Emilia Galoti” , Lesingu u frymëzua nga tregimi i historianit t) vjetër romak Tit Livi , që bën fjalë për romaken Virgjinia . Patrici Api Klaudi , thotë Tit Livi donte t’i binte më qafë vajzës plebeje, Virgjinisë . Po meqë s’e shpëtonte dot nga kthetrat e patricit , babai  e mbyti vajzën përpara popullit , se qe më mirë të vdiste sesa të bëhej mantenuta e tij . Kjo sjellje e t’et qe një shkëndijë për kryengritjen e plebenjve : pushteti i patricëve u shemb dhe Api Klaudi vrau veten në burgun ku e kishte mbyllur populli fitimtar .

Category:

Informacion shtesë

Autori

Gjuha

Nr i faqeve

180

Shtëpia botuese

Shkrimtarët

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Gotthold Ephraim Lessing”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *