Availability: In Stock

Daullja prej llamarine

Autor: Gunter Grass
SKU: 9789928807687

1,500L

Fuqia e provokimit, e pornografisë apo e blasfemisë mund të jenë relative, por stili i shkëlqyer, kritika e kthjellët dhe mizore, si dhe imagjinata e pakontrollueshme e një gjeniu si Günter Grass-i mbeten të pakrahasueshme. Edhe ardhja nga gjermanishtja në shqip nga Ana Kove mbetet e vlerësueshme dhe si e tillë, është vlerësuar si përkthimi i vitit në Panairin e 26-të të Librit Tirana 2023

Kategoria: , Tag:

Përshkrim

Daullja prej llamarine solli reagime ekstreme të lexuesve dhe të kritikës. Nga njëra anë u quajt vepër blasfemuese dhe pornografike, aq sa u morën veprime ligjore kundër saj dhe Grass-it, si në Gjermani, ashtu edhe në mbarë botën.

Nga ana tjetër mbeti kryevepra e tij, e cila bashkë me romanet Macja dhe miu dhe Vitet e qenit formon TRILOGJINË E DANZIGUT, që e bëri fitues të shumë çmimeve, përfshirë dhe çmimin Nobel në letërsi.

Informacion shtesë

Autori

Gjuha

Nr i faqeve

774

Shtëpia botuese

Shkrimtarët

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Daullja prej llamarine”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *