Availability: In Stock

DASHURIA FANTASIA

Autor: Assia Djebar
SKU: 9789928026408

900L

Romani “Dashuria, fantasia” (lojëra të ndryshme tradicionale luftarake, kalërimi algjerian) është një paradë historike, një dialektikë midis të shkruarit (në frëngjisht) dhe të folurit (në arabisht), një hetim mbi natyrën e identitetit algjerian, por edhe një “arkeologji e brendshme”. Kjo paradë historike fillon me pushtimin e Algjerit më 1830, deri në Luftën e Pavarësisë (1954-1962).

Kategoria: ,

Informacion shtesë

Autori

Gjuha

Nr i faqeve

274

Shtëpia botuese

Shkrimtarët

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “DASHURIA FANTASIA”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *