Availability: In Stock

Violeta

SKU: 9789994307067

1,500L

Që në fillim jeta e saj shënohet nga ngjarje të jashtëzakonshme, me jehonën e Luftës së Parë Botërore ende të fortë dhe virusin e gripit spanjoll që zbarkon në brigjet e Kilit pothuajse pikërisht në çastin e lindjes së saj.

Përshkrim

Violeta vjen në botë në një ditë të stuhishme të vitit 1920. Ajo është vajza e parë në një familje me pesë djem të zhurmshëm. Që nga fillimi, jeta e saj është shënuar nga ngjarje të jashtëzakonshme, sepse valët e Luftës së Madhe janë ende duke u ndjerë, edhe pse gripi spanjoll mbërrin në brigjet e atdheut të saj në Amerikën e Jugut pothuajse në momentin e lindjes së saj.

Nëpërmjet ndërgjegjes së babait të saj, familja do ta kalojë atë krizë të padëmtuar, vetëm për t’u përballur me një të re, pasi Depresioni i Madh transformon jetën e butë të qytetit që ajo ka njohur. Familja e saj humbet gjithçka dhe detyrohet të tërhiqet në një pjesë të egër dhe të bukur, por të largët të vendit. Atje, ajo do të vijë në moshë dhe do të vijë duke i thirrur kërkuesi i saj i parë.

Ajo rrëfen historinë e saj në formën e një letre për dikë që e do mbi të gjithë të tjerët, duke rrëfyer kohë të dhimbjeve shkatërruese dhe punëve pasionante, varfërisë dhe pasurisë, humbjes së tmerrshme dhe gëzimit të pamasë. Jeta e saj është formuar nga disa nga ngjarjet më të rëndësishme të historisë: lufta për të drejtat e grave, ngritja dhe rënia e tiranëve dhe në fund jo një, por dy pandemi.

Informacion shtesë

Autori

Gjuha

Nr i faqeve

338

Shtëpia botuese

Shkrimtarët

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Violeta”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *