Availability: In Stock

THUMB NE SHENJESTER

Autor: Endri Beqo
SKU: 9789928260956

1,500L

Përshkrim

Endri Bego i lindur ne Tirane, diplomuar në Universitetin e Arteve në Tiranë për skulpture dhe grafik 2010-2015
Ai ka marre pjesë në shume aktivitete te ndryshme ne kategorine e Artit te karikatures ne portrete dhe ilustrime libra botuese dhe artikuj gazeta. Si dhe në bashkepunime ne evente te shumta perfshire dhe ato nga Bashkia e Tiranes. Ka marre pjese ne “Info Network ku ka fituar çmimin e dytë në temën e karikaturave te BE-se. Ai gjithashtu ka fituar çmime nderkombetare ne Festivale te ndryshme si ne Bienale te Strip dhe Cartoon ne Galerine HAMAM na Prizren, Maqedoni, Prishtinë dhe ne Turqi. Gjithashtu edhe ne ekspoziten (Flaka e Janarit) ne Gjilan. Ne vitin 2020 u organizua Konkursi Bienales nga Niko Nikolla në qytetin e Pogradecit që nga filmet ku shte
krijuar revista Hosteni. Sot organizohet ndryshe me karikaturiste nga e gjithe bota me punime dhe cmime te
organizuara nga Flora Nikolla dhe artisti Agim Sulaj
Konkursi fundit Endrit ishte në Ferizaj ne festivalin e Shoqates te Karikatures-HITHI ku u vleresua me çmimin (per vlerat e larta Artistike) ku konkuronin dhe shtetet e ndryshme te hartes balkanika europiane. Ka marre pjesa na ekspozita kolektive në rrethet e Shqipërisë në grupe, ka bere tre ekspozita personale me Karkatura sociale par Termetin dhe e fundit per Covidin ne (Galerine QAT)

Informacion shtesë

Autori

Gjuha

Nr i faqeve

122

Shtëpia botuese

Shkrimtarët

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “THUMB NE SHENJESTER”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *