Availability: In Stock

Perrallat e rojtareve te mencur te detit

SKU: 9789928325228

2,000L

Përrallat e Rojtarëve të Mençur të Detit është një lloj manifesti poetik,i cili na zhyt në botën imagjinare të mençurisë popullore, nga ngushtica e La Manche deri në Atlantik, nga deti Baltik deri në detin Mesdhe, nga ujrat e Paqësorit deri në detin e Japonisë…

Përshkrim

Një shëtitje përkrahë kafshëve ujore, heronjve legjendarë dhe peshkatarëve të thjeshtë. Takojmë princeshën Otojime të Japonisë, Plakun e detit të tatarëve, pirate të egra, sirena etj. Në zemër të kësaj galerie ujore, tregimet na kujtojë popujt e oqeqneve, nga delfinët, këta shokë besnikë të njerëzve, te balenat të cilat i dhurojnë botës ëndrrat dhe frymën e tyre.

Në këtë kohë “stuhish ekologjike” autorët i bëjnë thirrje talentit të tyre si tregmtarë, duke u bërë jehonë traditave popullore, për të kontribuar në zgjimin e ndërgjegjeve dhe për të ruajtur burimin e botës, pra detet, që janë mëmat që na ushqejnë, të bukura, por ndonjëherë edhe të tmerrshme, të pasura me legjenda  universale, të cilat ndërtojnë botën tonë imagjinare, dhe çdo pikë uji e të cilave vadit planetin blu.

Informacion shtesë

Autori

Gjuha

Nr i faqeve

221

Shtëpia botuese

Shkrimtarët

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Perrallat e rojtareve te mencur te detit”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *