Availability: In Stock

Mendo si një gjeni

SKU: 06153

1,200L

Që kur është hedhur në qarkullim në SHBA në majin e vitit 2014 u bë bestseller në një kohë rekord. Autorët e Gjinekonomia të ndihmojnë në mënyrën sesi duhet parë botën, duke ekspozuar anën e fshehur të çdo gjëje.

Përshkrim

Me këtë libër tejet revolucionar autorët merren me procesin e të menduarit, duke dhënë këshilla sesi të jemi më produktivë, më kreativë dhe më racionalë.

Levitt dhe Dubner ofrojnë një plan për një mënyrë krejtësisht të re për zgjidhjen e problemeve, edhe nëse interesi juaj qëndron tek gjërat e vogla të jetës apo sipërmarrjet e mëdha globale. Si gjithmonë, asnjë temë nuk është jashtë mundësive. Ata shkojnë nga biznesi deri te filantropia tek sportet në politikë, të gjitha me qëllim për të ritrajnuar trurit e njeriut.

Në këtë libër do të mësoni shumë teknika që vijnë nga kultura dhe tradita të ndryshme.

Më poshtë jepen disa nga hapat drejt të menduarit si një gjeni:

Së pari, hiqni busullën tuaj morale – sepse është vështirë të shihet qartë një problem nëse e keni vendosur tashmë se çfarë duhet të bëni në lidhje me të.

Mësoni të thoni “Nuk e di” – përderisa nuk mund ta pranoni atë që nuk e njihni ende, është pothuajse e pamundur të mësoni se çfarë keni nevojë.

Mendoni si një fëmijë – sepse do të gjeni ide më të mira dhe do të bëni pyetje më të mira.

Merrni një diplomë nxitëse – sepse për të mirë apo më keq, diplomat rregullojnë botën tonë.

Mësoni të bindni njerëzit që nuk duan të binden – sepse të qenit i drejtë është rrallë e mjaftueshme për të mbajtur ditën.

Mësoni të vlerësoni avancimin e ndalesës, sepse nuk mund ta zgjidhni problemin e nesërm nëse nuk jeni të gatshëm të braktisni stuhinë e sotme.

Levitt dhe Dubner e shohin qartë botën si askush tjetër. Tani edhe ju mundeni. Asnjëherë më parë asnjë mendimtar i tillë ikonoklastik nuk ka qenë aq zbulues dhe kaq shumë argëtues për të lexuar.

Informacion shtesë

Autori

Gjuha

Nr i faqeve

296

Shkrimtarët

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Mendo si një gjeni”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *