Availability: In Stock

Ish – avokati

Autor: John Grisham
SKU: 9789994306657

1,400L

Grisham vjen me një libër të ri për lexuesit shqiptarë, hedhur në qarkullim nga botimet Dudaj: Një nga romanet më spektakolarë, të shkëlqyer dhe të mirëkonceptuar të shkruar ndonjëherë.

Kategoria: ,

Përshkrim

Pikërisht mëngjesin e një të hëne trupat e gjykatësit Fosit dhe të sekretares së re gjenden në bodrumin e shtëpizës së tij buzë liqenit. Përbri kufomave, një kasafortë e hapur dhe e boshatisur. Ndërsa hetimi i FBI-së ka mbetur në vend, dikush mëton se ka dijeni për atë që ka ndodhur.  Quhet Malkolm Banister dhe është një avokat me ngjyrë me origjinë nga Virxhinia; për të qenë të saktë, një ish-avokat, i përjashtuar nga urdhri i avokatisë për shkak të përfshirjes në një skemë të larjes së parave, ndonëse është deklaruar gjithnjë i pafajshëm. Tani gjendet i burgosur në një burg federal në Merilend, tashmë ka kryer gjysmën e dënimit, por kërkon me çdo kusht të lirohet sa më parë dhe bluan diçka në mendje: të fitojë lirinë në këmbim të emrit të fajtorit. Natyrisht që FBI-ja është e interesuar për ta dëgjuar variantin e tij, edhe për faktin se Banister duket se ka dijeni të tjera, përfshirë përmbajtjen e kasafortës. Por gjithçka ka një çmim, e veçanërisht informacionet kaq të çmuara. Dhe shumë shpejt rolet këmbehen, skenarët përmbysen, në një sfidë ku çdo lëvizje është e menduar deri në detajin më të vogël.

Nga Shtëpia Botuese Dudaj – libra të tjerë të John Grisham-it: “Testamenti”, “Më në fund gjykatës”, “Të mos festosh Krishtlindjet”, “Ortaku”, “Ndërmjetësi”, “Klienti”, “Kohë për të vrarë”, “Dhoma e gazit”, “Firma”, “Apelimi”, “Rrëfimi”, “Bashkëpunëtori”, “Të fshehtat e Malit Grei”.

Informacion shtesë

Autori

Gjuha

Nr i faqeve

397

Shtëpia botuese

Shkrimtarët

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Ish – avokati”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *