Availability: In Stock

Indetitete pluskuese

Autor: Arba Baxhaku
SKU: 9789928466648

1,600L

Ky libër synon të gjurmojë një vazhdimësi mes arkitekturës së traditës shqiptare dhe karakterit informal të transformimeve spontane të Tiranës bashkëkohore. Përpjekja për të vendosur një lidhje mes ekstremeve të formalizmit funksionalist, tipik i qytetit që mori formë gjatë regjimeve totalitare, dhe atyre të arkitekturës informale, e cila portretizon lirinë konstruktive të dekadave të fundit bëhet për të siguruar një lexim kritik i cili të mund t’i aplikohet ndërhyrjeve dhe rimëkëmbjes së arkitekturës ekzistuese.

Informacion shtesë

Autori

Gjuha

Nr i faqeve

203

Shtëpia botuese

Shkrimtarët

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Jini i pari që shqyrton “Indetitete pluskuese”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *