Availability: In Stock

Frida-Biografia e Frida Kahlos

SKU: 10049

1,450L

Frida eshte historia e nje prej grave me te jashtezakonshme te shekullit te njezete, artistes Frida Kahlo. E lindur ne rrethinat e Qytetit te Meksikos, ajo u rrit pergjate viteve te Revolucionit Meksikan dhe, ne moshen tetembedhjete vjecare , qe viktime e nje aksidenti, gjate te cilit u lendua shume dhe iu pamundesua lindja e femijeve. Frides i duhej te shpetonte nga kjo gjendje e zymte, e keshtu ajo mesoi se si te rrinte pa levizur-duke pikturuar. Talenti i saj i vecante beri qe ajo te jete nje nder artistet me te njohura te shekullit. Por, pikturat jane vetem nje pjese e jetes se saj sa te pasur, aq edhe tragjike.Frida eshte gjithashtu historia e nje martese te nderlikuar me artistin muralist Diego Rivera, e lidhjeve te saj te shumta, si per shembull me Isamu Noguchi-n apo Leon Trockin, e angazhimit te saj me Partine Komuniste, e perdorimit te kultures e folklorit meksikan dhe e frymezmit qe qendron pas artit te saj te paharrueshem.

Informacion shtesë

Autori

Gjuha

Nr i faqeve

518

Shtëpia botuese

Shkrimtarët